“Ak zmeníš svoje myšlienkové nastavenie, zmeníš svoj svet. Miesto, kde sa naše sny zväčša stávajú nesplniteľnými, je naša myseľ.“
V dnešnej dobe sa mnoho ľudí domnieva, že mentálny tréning je vhodný len pre vrcholových športovcov. Áno aj, no nie len! Vzťah medzi ľudským mozgom a telom funguje totiž v oboch smeroch, napr. ak sa telo pravidelne hýbe, človek beží, cvičí jogu, venuje sa aeróbnej činnosti a pod., zlepšuje si tak aj svoju psychiku. Samozrejme funguje to aj v opačnom prípade. Ak sa človek cielene psychicky pripraví na svoj výkon, či záťaž, jeho výsledky sa môžu zlepšiť už v naozaj krátkom čase. Paradoxom tejto technologickej doby je, že život sa nám na jednej strane veľmi zjednodušil a naše miesto v rôznych oblastiach nahradili technológie, čas by sa nám mal postupne uvoľňovať v náš prospech, no zďaleka tomu tak nie je. V spoločnosti, ktorá je silne zameraná na výkon, v dobe, ktorá je uponáhľaná a v prostredí, ktoré je konkurencie chtivé je čas naozaj vzácna komodita a vydržia prevažne silnejší a v neposlednej miere tí, ktorí sú trénovaní. O aký tréning teda ide?
Mentálny tréning je tréningom, pomocou ktorého hľadáme u klienta jeho optimálnu aktivizáciu v dielčich oblastiach. Klient trénuje svoju odolnosť, disciplínu, pracuje s motiváciou, zlepšuje frustračnú toleranciu, flexibilitu, zvládanie stresu, učí sa ako zrelaxovať, buduje svoje sebavedomie a taktiež pomocou mentálneho tréningu pracuje so strachom, myšlienkami a presvedčeniami, ktoré sú preň v tom jeho životnom príbehu limitujúce.
Mentálny tréning sa dá aplikovať na ktorúkoľvek životnú oblasť, pretože nie nadarmo sa vraví:
“Je vhodné byť na rôzne životné situácie vopred dobre pripravený, ako potom následne byť nemilo životom a jeho nuansami prekvapený.”